Hazır hızımı almışken yazmaya devam edeyim dedim. Alman metal grubu Rammstein‘den bahsedeceğim bu yazımda. Ulan bi kanalıma hoşgeldiniz arkıdışlaar demedim bir tek, bu nasıl giriş. Neyse, yazıyı müzüklerle donatacağım, okurken arkadan fon olsun.

Rammstein‘ı yeni keşfetmedim, yeniden keşfettim diyelim. Önceden de dinlerdim ama geçenlerde bir videoya denk geldim. Ondan sonra unuttuğumu, artık çok sık dinlemediğimi farkettim. Tekrar dinlemeye başladım falan. Gördüğüm video da aşağıdaki; bir grup el kadar çocuk endüstriyel metal parçayı almışlar koro halinde yumuşacık söylemişler.

Gruptan bahsedeyim biraz. Grup 1993 yılından beri aktif, ancak Du Hast parçasından sonra büyük üne kavuşuyor. İsimlerini de Almanya’da bulunan aynı adlı şehirden alıyorlar. Burası aynı zamanda bir A.B.D üssü, 1600 nüfuslu bir şehirimsi. Gene bu şehirde 1988 yılında bir gösteri uçuşu sırasında iki uçak birbirine giriyor ve sivil can kaybı yaşanıyor. Üç pilot ve 67 seyirci hayatını kaybediyor. Videoyu izlemek isterseniz şuraya alayım sizi.

Ben Almanca bilmem, hatta komiktir, duyduğum anda gülme krizine girerim. Kulağıma komik gelen bir dildir yani. Anlamama rağmen dinlediğim nadir müziklerden Rammstein parçaları. Çoğu sözünü hâlâ bilmem ama müziğin gücünden olacak ki ana temayı kavrayabiliyorum. Çoğunlukla isyankarlık, etik mevzular, sosyal konularda şarkı yapıyorlar. Endüstriyel müzik demiştim, Sonne isimli parçalarının klibinde 7 cüceyi oynuyorlar. Ama yazılış amacı bambaşkaymış, Hiroşima bombardımanına atıflar var “Hier kommt die Sonne“, mealiyle “işte güneş geliyor“. Bombanın şiddetini ve etkisini anlatıyor.

Acayip taşlamalar da yapıyorlar. Siyasi denilebilir ama daha çok, sosyal bir taşlama diyebiliriz. Amerika parçasının sözlerine baktığımda, “ne koymuş la çocuğuuuu” demiştim kendime. Amerikan emperyalizminin dayattığı Amerikan kültürüne tokatın dibini çarpmıştır. Ha çok mu etkiledi emperyalizmi, yok. Sikinde bile değil kimsenin ama gene de güldürüyor. Özellikle müslüman bir dayının, namaz kılarken göğe ellerini açtığında Amerika demesi beni benden almıştı.

Baya da cinsel yönde yaramazlık yaparlar. Bück Dich diye bir şarkıları var mesela, çevirisi direkt olarak “domal“, Pussy diye bir parçaları var çevirmeye gerek görmedim. Zira Google’da Türkiye’den yapılan aramalarda başı çekiyor bu kelime. Hatta bu parçanın canlı performansında devasa bir çükle milletin üstüne köpük attırmışlıkları bile var. Hatta ve hatta Türkiye konserlerinde de milletin üzerine köpük attırdılar efendim…

Bunun sadece görseli var. Asıl klibi sansürsüz izlemek isterseniz, porno sitelerinde var sansürsüz klip.

Madem canlı performans dedik, mükemmeller. Yukarıdaki görsel hoşunuza gitmeyebilir, eyvallah. Ama onun dışında da gerçekten süper sahne şovları var. Burdaki sikik lazer showlardan bahsetmiyorum. Adamlar yeri geldiğinde havai fişeklerle ritim tutuyorlar. Benim en sevdiğim düzenleri sanırım Engel parçasının performansı. Onu da ekleyip yazımı bitiriyorum.

 

Son eklemeler, sakin olun valla bitiriyorum. İlki, olum bu klavyeci elemana çok takılıyorlar lan. Travesti ettiler, yaktılar, dans ettirdiler, pişirdiler, kestiler…. Bir de eğer bulabilirseniz Nimes – VölkerballŞu linkte performansını tamamen izleyin derim. 20 dakikalık kısa versiyonu var.

4 Yorumlar

  1. Sözleri bende çok anlamıyorum fakat sık dinlediğim gruplardandır. Gaz şarkıları var. Keine lust, rosenrot, ich will falan at telefona tak kulaklığı son gaz bisikletle andrenalin tavan yapıyor.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.