Selam makarna konserveleri, naber? Bu aralar malum, herkes üniversite kaydını yaptırdı ve kayıt olduğu üniversitenin inceliklerini öğrenmek istiyor. Ben de böyle bir iyilik yapayım dedim, en azından kendi gittiğim üniversitenin yorumunu yapayım dedim. Daha önce hem yazılarımda hem de Hakkımda sayfasında Psikoloji öğrencisi olduğumu söylemiştim, şimdi de üniversitemi söyleyerek biraz olsun kendimi ifşa ediyorum. Bu yazıya nasıl giriş yapacağımı bilmiyorum, o yüzden başlıklar halinde gidelim gene. Genelden özele doğru gidelim. Biraz az görselli bir yazı olacak ama sağlık olsun bu saatten sonra.


Genel Görüşüm

Atılım Üniversitesi’nin Ankara içerisindeki dıştan görünümü tam anlamıyla bir Kaybedenler Kulübü. Yani genelde yüksek sıralama yapamayanların gittiği, para karşılığı diploma veren bir okul gibi düşünceler var insanların. Gene dışardan bakılınca, sadece züppelerin var olduğu bir okul olarak biliniyor. Atılım Üniversitesi şehrin biraz dışında İncek bölgesinde, ulaşımı biraz zor ve ne okul ne de belediye bunu bizim için kolaylaştırmıyor. Ayrıca Atılım Üniversitesi 2015-2016 akademik yılı içerisinde öğrenci sayısını 8.000‘e çıkartmış durumda, Ankara sınırlarında 8.000 züppe olduğunu düşünmüyorum. Şaka bir yana burda da her türden insan var, sadece züppelerden oluşan bir okul değiliz. Para karşılığında diploma da almıyoruz, okul kolay değil, çoğu bölümün de eğitim dili İngilizce. Hazırlık diğer okullarınkine kıyasla, çok daha kolay eşek değilseniz geçersiniz. Akademik kadro gayet iyi, sistem bok gibi v.s…


Ulaşım

Dediğim gibi kampüs şehin biraz dışında kalıyor; buraya ya da yakınına ulaşmış metro yok. Belediye otobüsü İncek için ayrı var, Atılım için ayrı var ve saatleri belli. Yanlış hatırlamıyorsam 3 kere geliyor gün içerisinde. Dolmuş ya da minibüs dersek onlar daha sık uğrar, ama havada gidebilirsiniz. Yani dolmuşların hattı çok uzun Ulus – İncek hattı yaklaşık 30km’lik bir hat, çok dolu olabilir, sabahları sizi almayabilir dolu olduğundan. Servisler hem ring servisi olarak var hem de semt servisi olarak var, saatleri belli ve diğer okullar gibi çok sık değil.

Servisler

Şu okulun belki de en büyük sıkıntılarından birisi bu servisler. Çoğu üniversitede -özel ya da devlet ayrımı yapmıyorum- ücretsiz olan servisler, bizim gibi dağ başında olan ve “özel” olan Atılım Üniversitesi’nde ücretli. Hem de baya ücretli, öyle 1-2 lira değil yani baya fahiş fiyatlar. Bu sene servis şirketi değişmiş, bilmiyorum ama önceki şirket, yani Cihan Turizm fenaydı. Lakayıtlık diz boyuydu, elemanlar okulda istedikleri gibi at koşturuyoru ve okul yönetiminden bir Allah kulu da çıkıp hoşt demedi… Bu sene gene fiyatlar pahalı, ring servisi 5 lira olur mu lan? Neyse…

Yeme-İçme

Bu konuda Hazırlık yılında zorluk çekebilirsiniz, göt kadar kantinden yemek almak biraz sıkıntı olabilir. Yani 1 saatlik arada en yakın İşletme Kantini‘ne ya da Kuşkonmaz Restoran‘a yürüyebilirsiniz. Onun dışında her fakültenin kendi kantini var, rahat edersiniz. Arabanız varsa, İncek’in içine doğru 10dk mesafede; 2 adet Aspava, 1 adet Tadım Pizza, 3 adet Ev Yemekleri yapan yer, 3 Köfteci bulabilirsiniz. Otağ benim canımdır, uğrayın.

Hazırlık Okulu

Devamsızlıktan kalmayıp, eşeklik yapmazsanız kolayca geçebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi diğer okulların hazırlık okullarına göre nispeten kolay Atılım’ın hazırlık okulu. Hazırlık dediğin zaten Lise 5‘dir. D Kuru en düşük seviyeli sınıf olup, Pro Sınıfı en yüksek seviyeli kurdur. Eğer Seviye Tespit sınavına girip Pro Sınıfı‘na düşerseniz, yarım dönem okuyup  irregular öğrenci olarak bölüme geçiş yapabilirsiniz. Dismiss olayı bizde yoktur.

Burs Durumu

ÖSYM bursunuz 2 yıl hazırlık 4 yıl lisans olmak üzere, disiplin suçu haricinde toplamda 6 yıl kesintisiz bursunuz var. Ama okulda sadece ÖSYM bursu yok, Üstün Başarı Bursu denen bir olay var, eğer 2 dönem ortalamanız 3.50 üstüne çıkarsa %100 burs alırsınız. 3.00 üstüne de kademeli olarak burs dağıtılır. Bu burs bir akademik yıl boyunca geçerlidir, sonraki yıl içerisinde ortalamanız düşerse bursunuz yenilenmez. Ortalamanız, ÖSYM bursunuzu etkilemez. Daha detaylı olarak burs yönetmeliğini buradan öğrenebilirsiniz.

Akademik Kadro

Kendi bölümüm için konuşmam gerekirse, akademik kadromuz müthiş. Sadece bilgi anlamında değil, öğretme anlamında ve “hocalık” anlamında da bir numara insanlardır. Hocalıktan kastım, yol gösterme v.s gibi şeyler. Bilmiyorum diğer okullarda nasıl ama, bizde belirli bir çizgi vardır. Eğer bunları geçmezseniz, saygınızı korursanız hocalarla çok güzel ilişkileriniz olabilir. Bu arada başka bir üniversite de başıma gelen olayı anlatayım; Başka bir okulun Psikoloji Bölümünün tam 16 hocası var ama, içlerinden sadece 6 tanesi Psikoloji temelli. Diğer 10 tanesi Biyomedikal’den tutun Antropoloji’ye kadar farklı bölümlerden. Sizin için bir şey ifade eder mi bilmem ama analatayım dedim.

Hoca – Öğrenci İlişkileri

Yukarıda da bahsettiğim gibi bizde durum ve bu sadece benim bölümüm için geçerli değil. Başka bölümlerde okuyan arkadaşlarımdan da duyduklarım bunlar, yani yanınıza çay alıp gelen hocalar, canın mı sıkkın diyen hocalar. Kısaca yüzünü dersten derse görebileceğiniz hocalar yok bizim okulda. Okulun hoşuma giden yanlarından birisi de bu, diğer okullarda bu dertten muzdarip insanlar gördüğüm için bunu da anlatayım dedim. Sizin için önemli ise ne ala…

Bölüm İle İlgili Etkinlikler

Bu başlıktan kastım; paneller, konferanslar, konuşmalar, forumlar gibi şeylerden bahsediyorum. Bunun bizim okulda işleyişi şöyle; lisans eğitim boyunca bu tür 7 etkinliğe katılmazsan bununla ilgili dersten kalıyorsun ve mezun olamıyorsun. Ayrıca sadece bölüm ile ilgili etkinlikler olmuyor, alanında başarılı “ünlü” şahsiyetler de geliyor okula. Hatta Sihirli Annem dizisindeki Sadık karakterine hayat veren Şahap Sayılgan bizim okulda ders veriyor. Garip işte…

Sosyal Etkinlikler

Zurna’nın zart ettiği yer burası işte. Bizim okulda “Bahar Şenliği” denen bir şey yoktur, okula yeni gelenlerin de katılabilmesi için “Güz Şenlikleri” vardır. Ben sadece bir kere gittim, konser falan sevmediğim için gitmedim, giden arkadaşlarım eğlendiklerini söylüyorlar. Neyse onun dışında bu şenlikler kapsamında tiyatro gösterileri falan da olur. Bu konuda ne diyebileceğimi cidden çok bilmiyorum, sosyal olmadığımdan olabilir.

Öğrenci Popülasyonu

Burası lise değil, 8.000 öğrenci var burda, hepsinin aynı olmasını hayal edebiliyor musunuz? Bizim okulda; sağcısı var, solcusu var, Beşiktaşlı var, GS’li var, FB’li var, çok zengini var, çok fakiri var, ortalaması var… Kısaca her türden insan var, eğer dünya üzerinde tek değilseniz emin olun yalnız kalmazsınız. Okul ne kadar kalabalık olsa da, tanışılması gereken kişilerle ister istemez bir yerlerde yolunuz kesişiyor ve tanışıyorsunuz.

Benim aklıma gelen şeyler bu kadar konserveler, aklınızda bir şey varsa ya İletişim kısmından ya da aşağıya yorum bırakarak bana soru sorabilirsiniz!

9 Yorumlar

  1. Merhabalar, ben bu sene Atılım – Psikolojiye yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Başka bir bölümden geçiş yapacağım; psikoloji bölümü ve okul hakkında bilgi alabilirsem -ders işleyişleri, akademik kadro ilişkileri vb.- sevinirim.

  2. Merhabalar, ben şu akademik ya da üstün başarı bursunu sormak istiyorum. Ücretli hukuk bölümüne gitmeyi düşünüyorum. İlk başarılı olursam bir sonraki sene belli oranlarda burs veriliyormuş ama benim merak ettiğim okul çok zorluyor mu? Eğer ben burs almayım diye uğraşıyorsa bunun bir anlamı yok.

  3. Okul uzak.. geçme notu okuyan öğrenci kapasitesine göre çok yüksek.. eğitimden ziyade ticari mantıkta hareket eden bir okul. Hocalar olarak bakarsak da kendi bölümümü konuşursam (hukuk) parayla yaşlı isim yapmış profları getirmişler iyi de yapmışlar kalite artmış ama doç hiç yok.

  4. Öncelikle mrb bazı yaptığınız açıklamalar yanlış dismiss olayı var birde hazırlık artık sizin zamanınızdaki gibi hazırlık degil sistem degişti eşşeklik degil bu dönem bir çok kişi kaldı ve sizi okulda madur ediyolar akademideki insanlarda kendilerini bir sey sanıyolar burunları havada sen madur olmuşsun hiç kimsenin umrunda degil birde zamansız para yatırıyorsun yaz okulu parasını veriyosun 2 hafta sonra yaz okulu bitmeden dönem parası istiyo yatırmazsan faiz alıyo birde ulaşım çok zor araban yoksa dolmuş almıyo saat 6 da hayat duruyo okulda işte atılım böyle bir okul aklın varsa seçme

  5. Abi konuşmalara ve çılgınlığına bakıyorum da psikolojisi bozuk olan birisi hem okumak hem de tedavi olmak için mi o bölüme girer ?

    • Psikoloji bölümünün mantığı basittir; bütün öğrenciler kendilerini kurtarmak için o bölüme girerler, ama zaman geçtikçe terzinin kendi siktiğini dökemediğini pardon söküğünü dikemediğini fark edip diğer insanlara yardım etmeyi seçerler.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz