Hayatınız boyunca ilham almanız gereken kişiler size takdim edilir ve gözünüze gözünüze sokulur, ancak Temple Grandin bu örneklerden birisi değil. Kendisi çocukluğunda Otizm hastalığı teşhisi koyulmuş bir profesör! Öncelikle otizm hastalığının bahsetmek gerekir ki, kendisinin başarıları daha iyi anlaşılsın. Kısaca Otizm; “Üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır“.

Basit tanımında pek bir şey anlamayabilir ama bu rahatsızlıkta, otizmli bireyler konuşmaya geç başlıyorlar ve anneleriyle bile iletişimi çok güç kuruyorlar. Ve bir insan bu durumdan çıkarak bir profesör oluyor. Kendisi bir Colorado Üniversitesi‘nde Hayvan Bilimi Uzmanı olarak görev yapıyor. Otizm hastaları fiziksel temasa tahamül edemezler, ama genede bir “sarılma ihtiyacı” hissederler, Temple Grandin bunun için bir sarılma kutusu icat etti.

Kendsi ve çalışmaları duyulduktan sonra diğer otizmli çocuklar için çeşitli çalışmalar başlattı. Kendisi çeşitli konularda 8’den fazla kitap yazmışt, tabii bunların çoğunu hayvan davranışı ve otizm oluşturuyor. 2010 yılında hayatını anlatan bir film çekildi, 15 Emmy ödülüne aday gösterildi ve çoğunu aldı. Şimdi sizle kendisinin gene 2010 yılında TED konferansında yaptığı bir konuşmayı paylaşacağım.

Kendisi ilk defa 1980 yılında topluluk önünde konuşma yaptı, sonra da önünü alamadılar. Bu yaptığı konuşma öncesinde aynı sahnede Bill Gates gibi über insanlar konuşmalarını yaptılar ve sıra sahnesi kendisine geldiğinde “ortamda fazla otizm geni var” diyor, amaan neyse lan ne anlatıyorum izleyin görün.

Ayrıca benim yukarıda, Temple Grandin’in konuşmasında bahsettiği üzere kendisinin hayatını anlatan biyografik bir film çekildi. Kendisini Claire Danes canlandırıyor ve gerçekten canlandırıyor. Filmin sonunda yaptığı konuşmayı da hemen aşağıya ekliyorum, filmin bir introsu olarak alabilirsiniz. Filmini de kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim, normalde biyografik filmlerden nefret ederim ama gerek Temple Grandin’in kişiliği gerek olay akışı gerek vuruculuk açısından müthiş bir film olmuş.

Puanım %95, olsun o kadar.

4 Yorumlar

    • Filminden çok önce, Antropolojist Oliver Sacks’ın kitabında kendisini anlatmasıyla adından haberdar olundu. Sonrasında Otizm Vakfı için çeşitli konuşmalar yaptı, bunları yaparken Amerika’nın Batıdaki -özellikle büyük baş hayvan ile uğraşan- eyaletlerinde zaten ünlü birisiydi. Temple Grandin’i ne kadar çok insana tanıtırsam o kadar mutlu olurum.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz