Blackfish, Türkçe meali ile “karabalık“. Aslında katil balina ya da orka denilen memeli türünün bir başka kültürdeki adı. Belgesel izlemeyi genel olarak severim, özellikle doğa belgesellerini çok severim. Bu sevgimi iki önceki yazımdan da anlayabilirsiniz, zira 2 adet belgesel izleme sitesine yer vermiştim.

Bu belgesele ne ara, nasıl rastladım hiç hatırlamıyorum ama 2 gün önce izleme fırsatım oldu. Fırstatım oldu dediğime bakmayın, aklıma geldi izledim. Üzücü bir belgeseldi, bir kez daha insan soyundan nefret ettirdi yani.

orca tale kick
Blackfish’den mükemmel bir rövaşata!

Blackfish Konusu

Giriş paragrafında da bahsettiğim üzere bu bir belgesel filmi, daha detaylı olarak “esaret altında yaşayan katil balinaların durumunu anlatan bilr belgesel“. Bu balinalardan, adı Tilikum olan bir tanesi Amerika’da oldukça ün kazanmış durumda çünkü 3 insanı öldürdü. Hikâye’de, yani belgeselin senaryosu da, Tilikum üzerinden anlatılıyor. Tilikum hakkında biraz daha bilgi vereceğim ama genel hatlarından biraz daha bahsetmek istiyorum belgeselin.

Belgeselde bolbol katil balina şovlarından görüntüler sunuluyor. Bunlarında yanında bu eğlence parklarında çalışmış eski eğitmenler ve eski yöneticiler ile röportajlara da yer veriliyor. Eğitmenlerin çalışma yaşlarının, Seaworld gibi bu iğrenç eğlence parkları için ne kadar önemli olduğu dikkat çekici. Çünkü eğitmen olarak alınanlar genç ve yaşlarından dolayı  ne yaptıklarının farkında olmayan insanlar.

OSHA (Occupational Safety and Health Administration) yani Çalışma Güvenliği ve Sağlık Yönetimi yetkililerinden bir taraf yok ne de Seaworld tarafından. Bu belgeseli biraz eksik kılıyor, gerçi belgeselin sonunda Seaworld tarafının defalarca röportaj talebini reddettiği de bilgi olarak veriliyor.

Belgeseli cani bir ruhla açıp, parçalanan insan görmek isteyenlere kötü haberim var, böyle görüntülere yer verilmemiş. Sebebi de hayatını kaybeden eğitmenlere ve ailelerine saygı. Gene de bazı görüntüler sizi rahatsız edebilir.

Blackfish Tilikum

Belgeselin baş aktörü konumundaki balinanın adı Tilikum. Kendisi 2 yaşındayken İzlanda açıklarında yakalanan bir erkek “bull” katil balina. Bakıcıları tarafından kendisine Tilly lakabı takılmış. Kendisinin yakalanış tarihi 1983, şu an 33 yaşında. Bilinenin aksine yaşlı bir balina değil kendisi, katil balinaların yaşam süresi insanlarınkiyle oldukça yakın. Hatta, doğada 100 yaşına kadar yaşayan balinalar tespit edilmiş.

Katil balinalar sosyal canlılardır. Dişilerden oluşan gruplar halinde yaşarlar ve yavru orkalar bu grubu asla terk etmezler. Avlanmayı izleyerek öğrenirler, her şeyi büyükleri onlara öğretir. Sosyal bir aile yapıları vardır ve erkek katil balinalar bu hiyerarşinin alt sıralarındadır, yani ataerkil değil anaerklil bir hiyererşileri vardır.

Tilikum yakalandıktan sonra hep dişi balinalarla tutuldu. Normalde bir saldırıya uğradıklarında erkek katil balinalar kaçar ve saklanırlar. Ama göt kadar bir su tankında hiçbir yere kaçamayan Tilikum, birlikte kaldığı dişi katil balinalardan çokça şiddet görmüş.

Tilikum önceden bahsettiğim gibi 3 insanı öldürdü. Bunlardan ikisi eğitmeniydi, diğeri ise gece tankına gizlice girmiş bir kişiydi.

İlk Saldırı

1991 yılında İngiliz Kolombiyası’nda bir gösteri sırasında, yarı zamanlı çalışan bir profesyönel yüzücü olan eğitmenin ayağı kayıyor ve suya düşüyor. Havuzda Tilikum ve 2 dişi katil balina bulunuyor. Dişi balinalar etrafta yüzerken, Tilikum eğitmeni sürekli suyun altına çekiyor. Çevredekiler yardım için simit atıyor, ama dişiler ve Tilikum eğitmenin bu simite ulaşmasını engelliyorlar.

Bu saldırıdan sonra Tilikum, Orlandodaki su parkına gönderiliyor. Burada hem şovlarda sahne alıyor, hemde damızlık olarak kullanılıyor.

İkinci Saldırı

1999 yılında, eğitmenler Tilikum’un sırtında bir ceset buluyorlar. 27 yaşında bir erkek olan Daniel P. Dukes’u çıplak bir çekilde Tilikum’un sırtında buluyorlar. Otopsi sonucunda boğularak öldüğü saptanıyor ancak vücudunda çok ciddi, ısırma yaralarda bulunuyor.

Üçüncü Saldırı

2010 yılında Tilikum ile “Dine with Shamu” isimli bir şov sergileyecek olan 40 yaşındaki eğitmen Dawn Brancheau şov sırasında Tilikum tarafından boğularak öldürülüyor.

3 Yorumlar

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz