Gün geçtikçe artan rekabet ve kaliteli iş gücü, işe alım süreçlerini oldukça zorlaştırıyor. Özellikle dünya genelinde belirli bir popülariteye sahip olan şirketler, gelen binlerce başvuru arasından eleme yapmak ve nihayi sonuca ulaşıncaya kadar adayları bir hayli zorluyorlar.

Apple, Yahoo, Dell, Xerox ve daha nice şirket, mülakatlarında sorduğu bu zorlayıcı zeka soruları nedeniyle zaman zaman gündeme gelebiliyor. Bunların en popülerlerinden biri Google’nın mülakatında sorduğu görsel zeka soruları. Bazı şirketler ise görsellikten de öte direkt konuya matematik zeka soruları sorarak giriş yapmış.

Dünyanın en büyük konaklama platformu Airbnb, içerik yöneticisi pozisyonuna alım sırasında konudan tamamen bağımsız bir şekilde “Ne kadar şanslısın ve neden?” şeklinde bir soru yöneltmiş. Bu tarz bir soruya verilecek cevap oldukça kolay gibi görülse de, anında ve beklemediğiniz bir anda geleceği için oldukça zorlayıcı olacaktır.

Sektörle alakasız bir diğer soru ise Apple tarafından tıpkı zeka bulmacaları gibi sorulmuş. Mülakattaki adayını zorlamak isteyen şirket, “Pizza teslimatçısı olsaydın makastan nasıl faydalanırdın?” diyerek adayın beyninde error vermiş gibi görünüyor. Adayın bu soruya verdiği cevabı inanın çok merak ediyorum 🙂

Ünlü teknoloji firması Dell ise müşteri yöneticiliği pozisyonuna başvuran bir adaya “Sen daha çok avcı mısın yoksa toplayıcı mısın?” demiş. Böyle bir soruda insanın aklını ne gelir inan bilmiyorum.

Bir zamanların önemli arama motoru ve mail servislerinden biri olan Yahoo ise arama analizi analisti pozisyonuna giren bir adaya “Eğer bir adada olsaydınız ve sadece üç şey getirseydiniz, ne getirirdiniz?” diye sormuş. Bu bildiğimiz klasik ada sorusunun biraz dışında ve ekstra düşünme gerektiriyor.

Benim en çok sevdiğim ve cevabını en çok merak ettiğim soru ise Xerox firmasının müşteri yöneticisi adayına sorduğu soru oldu. Soru tam olarak şu; ”Tenis topu neden çok tüylü?”. Ne denir bilinmez ama eğer aday bu soruya anlık cevap verip işe alındıysa oldukça iyi bir iş çıkarmış demektir.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs ise programcı analisti pozisyonuna harika bir matematiksel soru yönelterek “ABD’de her yıl kaç metre karelik pizza yiyoruz?” diye sormuş. Cevap her ne kadar bilgi gerektiriyor olsa da burada adayın daha çok tahmin yürütme kabiliyeti gözlemleniyor gibi, çünkü başka bir mantıklı açıklama bulamıyorum 🙂

Tabi bu tarz mantık soruları sadece işe alımlarda değil, polis akademisi mülakatları gibi sözlü sınavlarda bazen karşımıza çıkıyor. Hatta buralarda sorulan bazı zeka soruları o kadar meşhur hale geliyor ki, dilden dile bile yayılabiliyor. Benim bildiğim en meşhur soru adaya “Arkandaki duvarın rengi ne?” şeklinde gelen soru. Pratik düşünceye sahip olan adaylar bu soruda geçseler de, duvarın rengine bakmak için arkasını dönen adayların tamamı eleniyor.

Bunlar gibi internette daha bir çok zeka soruları ve cevapları bulabilmek mümkün. Bulduğunuz bu sorular, işe alım sırasında zorladığınız adayların hızlı düşünme kabiliyetini öğrenmenize doğrudan fayda sağlıyor olacaktır.

1 YORUM

  1. Bu sorular Türkiye’de sorulsa çoğu kişi işsiz kalır.Ayrıca;biz de en fazla “10 sene sonra kendini nerede görüyorsun?” bundan ötesi sorulmaz 🙂

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.