Fight Club’ı bilmiyorsanız, gidin hemen izleyin önce. Yeraltı edebiyatının nadide örneklerindendir ve kitabını da okumuş birisi olarak güzel bir uyarlama olduğunu söyleyebilirim. Bu kadar karanlık ve esrarengiz bir filmin çekiminde neler neler yaşanmıştır değil mi? Yazarından, senaristine, yönetmenine kadar herkesin arızalı olduğunu düşünürsek ve sık sık sübliminal konulardan, yönetildiğimizden bahsettiğini de hesaba katarsak, ilginç şeyler sizi bekliyor :ı

1Uyarı Ekranı

 

Filmin başlangıcındaki standart telif hakkı uyarısından sonra, 1 saniyelik bir başka uyarı ekranı var. Hiçbir yasal uyarı yok, tamamen filmin içinde bir uyarı. Yani film aslında bu 1 saniyelik uyarı ile başlıyor

2Starbucks Bardakları

Yönetmen David Fincher’ın söylediğine göre, filmin her sahnesinde en az bir adet Starbucks bardağı varmış. Ben bakmadım, ama yukarıda bazı sahneler var. Bir daha izlerseniz psikopat gibi buna da bakın.

3Tyler Durden

Tyler Durden, anlatıcı ile daha tanışmamış olsa da filmin başında 4 farklı sahnede görünüyormuş. Meselâ ben buna dikkat etmiştim ama kaçıncı izleyişimde ettim, Allah bilir.

4Brad Pitt Her Yerde

Filmin erken sahnelerinde, anlatıcının önündeki televizyonda Bridgeworth Suites isimli bir reklam filmi oynuyor.. Bilin bakalım reklam filminde kim var? Evet en önde, solda.

5Leonardo’nun Nefesi Nefesime

Mağara sahnesindeki şu sahneyi hatırlıyorsunuzdur. Bu nefesi daha önce gördüğünüzü söylesem? Bu nefes görüntüsü, Titanic filminde Leonardo DiCaprio’nun nefes görüntüsüyle aynı. Manyak gibi gidip onu kopyalamışlar lan…

6Anne, Baba Kanalı Çevirin

Brad Pitt ailesinin bu filmi izlemesini istememiş. Eh, onun aileside ısrarcı tabi bütün aileler gibi. Bu sahneyi izledikten sonra fikir değiştirmişler. Bence az dayanmışlar ama neyse hayırlısı tabii.

7Kendini Role Adamak

Rolleri oynamak her babayiğidin harcı değil ama bu ikili içinden geçti rollerinin. Artık nasıl kastırdılarsa, çekimlerden önce boks ve sabun yapımı kursuna gitmiş Edward Norton ve Brad Pitt.

8Rolün Bokunu Çıkartmak

Hatta iMDB’de yazdığına göre Brad Pitt bu işi biraz öteye taşımış, adeta bokunu çıkartmış ve çekimlerden önce dişçiye gidip dişini kırdırtmış. Bu adamın oyunculuk Oscar’ı yok, yapımcılık Oscar’ı var ama o sayılmaz.

9Apartman Topuk

158 cm boyundaki Helena Bonham Carter, 1.80’lik Brad Pitt ve 1.83’lük Edward Norton’a yetişebilmek için film boyunca apartman topuk ayakkabılar giymek zorunda kalmış. Çok ilginç değil tamam.

10Makyajımı Boz

Gene Helena ablamız, makyajını yapan sağlak çalışana makyajlarını sol eli ile yapmasını söylemiş. Hatta ısrarcı olmuş bu konuda. Böylece karakterini yansıtan bir makyaj çıkacağını düşünmüş, zira Marla Singer da umursamaz bir insan.

11Kamera Arkası

Tyler bir toplantıda herkesten kendisini birilerine dövdürmesini istemişti. Elemanın tekide gidip bir papaza çatmıştı. Bu sahne çekilirken, görüntünün titremesinin sebebi kameranın kendisini tutamayıp zuahahasjdkash diye gülmesiymiş.

12Alternatifler?

Tyler Durden rolü için Brad Pitt’te karar kılmadan önce, yapımcılar Tyler rolü için Russell Croew’u düşünmüşler. Olur muydu bilemem ama Russell Crowe’da iyi oyuncu şimdi, hem Oscar’ı da var 😀

13Başka Alternatifler?

Anlatıcı rolü için de alternatifler yukarıdaki görseldedir. Abi Matt Damon nedir? Aga Sean Penn nedir? Edward Norton iyi karar olmuş. Ben belki Makinist’teki görüntüsüyle Christian Bale derdim ama yani Matt ne Sean ne?

14Alternatifler Boka Sarıyor

Abi siz iyice deliye vurmuşsunuz ama ha. Reese Witherspoon ve Sarah Michelle Gellar nedir? Reese Witherspoon, “çok karanlık” bir rol olduğu kabul etmemiş.

15Alternatifte Son Nokta

Evet Courtney Love cidden düşünülmüş. Liseli Rock ‘N Roll filmi mi lan bu? Winona Ryder? Cidden mi? Fransız bohemi çekmiyoruz lan burda. cCc Helena Bonham Carter cCc

16Font!

Afişte ve jenerikte kullanılan font beleş bir font. Adı Fight This, Türkçe desteği yok ne yazık ki ama gideri var. Sömürü, emperyalizm falan diyip ücretli font mu kullanacaklardı bir de?

17Çalışanları Unutmamışlar

Anlatıcı, iş yerinde bilgisayarında şiir yazarken arkada açık bulunan dosyayı gördünüz mü? Hah işte o dosyada yapımcı asistanları ve set ekibinin isimleri var. Vefa olarak mı yaptılar, emin değilim.

18SEX!

Helena Bonham Carter ve Brad Pitt görünmeyen (evet yukarıdaki görünen bir sahneye ait) sex sahnesi için 3 günlerini orgazm ve sex seslerini kaydetmek için geçirmişler (sex yapmamışlar tabii).

19İşine Karışmayın Yönetmenin Pişman Olursunuz

Bu sahneyi hatırlarsınız, Marla “Anaokulundan beri böyle sex yapmamıştım” diyor. Normalde buradaki replik Tyler’ın “Kürtaj olmanı istiyorum” demesi. Ancak bir yapımcı kürtajlı cümleyi çok saldırgan buluyor. Yönetmen değiştirmeyi kabul ediyor ancak bir şartla; bu tek seferlik bir iyilik ve bir daha işine hiçbir şekilde karışılmayacak. Sonunda yapımcılar babayı alıyor tabii.

20Minik Eşek Şakaları

İlk kavga sahnesinde Edward Norton, doğal olarak, Brad Pitt’e yalandan vuracaktı. Ancak son anda yönetmen David Fincher, cidden yumruk atmasını ister. Hatta sahneye dikkatli bakarsanız Edward Norton’un suratındaki gülümsemeyi görebilirsiniz (iyi bir çocuk olursanız tabii).

21Telefon Numaraları

Filmde, Marla Singer’a ait olan telefon numarası aslında başka birisine ait. Memento filmindeki Teddy’ye hemde. Gönderme mi yapıyorlar başka bir şey mi bende anlamadım ama hiç dikkat etmemiştim ha.

22Çıplaklık!

Bu sahne çekilirken Edward Norton’un alt tarafı komple anadan doğma üryan. Hatta DVD Yorum kısmında bir de espri yapıyor yönetmene “O gün hiç tuvalete gitmediğimi farketmedin mi?”

23İlginç Set Dekorları

Şüşko Bob’un memeleri gerçekçi görünsün diye, herifin kostümü kuş yemiyle doldurulmuş. Kostümün ağırlığı ise yaklaşık 45,5 kiloya denk geliyor.

24Laf Sokmalı Rock Star

Tyler Durden konuşmasını yaparken, direkt olarak Jared Leto’ya bakıyor. Jared Leto o zamanlar bir oyuncu değild, 30 Seconds to Mars isimli bir rock grubunda solistti. Artık laf mı çaktı, küfür mü etti belli değil.

25İpuçları

Aslında film boyunca Tyler ve Anlatıcı’nın “ilişkilerine” dair bir sürü ipucu var. Meselâ otobüse binerlerken, Anlatıcı tek bir bilet basıyor. Ya da kaza sahnesi, ikiside arabada Tyler sürüyor ancak Anlatıcı şöför koltuğundan çıkıyor.

26Muhteşem Trollü Final

11 Yorumlar

  1. Bu filmi kafam estikçe izlerim. Fakat bu detayların farkına varmamışım ta ki bu yazıyı okuyana kadar 2, 18 ve 22. 22. maddeleri gerçekten ilginç bunları nasıl fark edemem inanamıyorum doğrusu güzel bir liste olmuş bu arada eline sağlık

  2. Bu tür filmler hep ilgimi çekmiştir.İlginç detaylarıda sizin açıklamalarınızla öğrenmiş oldum.
    Sizin yorumlarınızda daha bir renk katmış.Ayrıca Brad Pitt beğendiğim bir sanatçı

  3. internette bir çok video görmüştüm bu film üzerine.Fakat sizin yorumunuzla daha farklı bir gözle seyredilebileceğini anladım .Teşekkürler

  4. Sağlam bi liste olmuş. Ben çoğunu biliyordum ama merak edenlere çok ipucu var. Ayrıca chuck palahniuk un gerçek hayatta yaşadığı şöyle bir anısı da var. Bir gün arkadaşlarıyla kamp yapıyorlar. Kamp esnasında müziğin sesinden rahatsız olduk diye bir kaç adam gelip bunları iyice pataklıyor. Palahniuk ertesi gün işe gider anca yüzündeki izlerden kavga ettiği çok açıktır. Ve iş yerindekilerin garip bir korku ile ona baktıklarını fark eder. Böylece fight club un ana temasını da yaşamış olur fark etmeden.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.