Ulan şuraya anket koysam hepimizin açılış sayfası Google’dır, ya da günde en az 5 kere giriyoruzdur. Gel gelelim ki aslında bu yüz yılın icadını adam akıllı kullanamıyoruz. Birazdan sizlerle bir kaç ipucu paylaşıcam, bunları etkili bir şekilde kullanırsanız Google’da olan bir veriyi bulamamanız imkansız.

Google arama çubuğunun sandığınızdan fazla işlevi var. Yapılan bir araştırmaya göre 4 öğrenciden 3’ü “Google kullanarak etkili bir araştırma yapamadıklarını” söylüyorlarmış. Eğer acil bir işiniz varsa, daha doğrusu önemli bir veri üzerinde çalışıyorsanız, Google’ı etkili kullanmak hayatınızı, işinizi ve veriyi kurtaracaktır. Eh hadi başlayalım. 

Arama Çubuğu

Hepimizin haşır-neşir olduğu ama basit bir çıbık gibi gözüken bu metin alanı, sandığınızdan fazla özelliğe sahip. Bence önce size bir örnek vereyim, ondan sonra simgeleri konuşuruz.

Aranacak veri: Hürriyet gazetesi sitesinde, 2010-2015 yılları arasındaki YGS sonuçları.

Peki bu spesifik sonuçları Google’a ne yazarsak bulabiliriz? Direk “Hürriyet.com 2010-2015 ygs sonuç” yazarsanız hüsrana uğrama olasılığınız artıyor, kesin değil ama “bu ne alaka şimdi amk?” diyebileceğiniz sonuçlarla da karşılaşırsınız. Orası garanti. Peki arama çubuğuna ne yazacağız?

site:hurriyet.com.tr ~LYS “ygs sonuçları” -TEOG 2010..2015

E tamam bunu yazdık ama bunlar ne demek? Tam da oraya geldik, şimdi tek tek yukarıda yazanlar ne anlama geliyor onları inceleyelim.

site:hurriyet.com.tr: Bu terimi aramanıza eklediğiniz zaman Google, sadece eklediğiniz site içerisindeki sonuçları size getirecektir. Araya başka bir site kaynatmaz etmez.~LYS: Tilde yani “~” işareti yakınlık anlamı katar. Yani YGS kelimesi genellikle LYS kelimesi ile birlikte anıldığı için YGS kelimesini bulamazsa LYS kelimesine odaklanacak.

“ygs sonuçları”: Aramak istediğimiz terim. Tırnak içerisine alarak vurguladık, bu kelime ya da kelime öbeği dışında bilgi getirmeyecek. Araya bağlaç girse bile, sonucu dikkate almayacak Google.

-TEOG: Biz üniversite sonucu arıyoruz sen bize lise getiriyorsun dememek için “-” ibaresini kullanıyoruz ve TEOG sonularından kurtuluyoruz!

2010..2015: Bu ibare ise zaman belirtiyor anlayabileceğiniz üzere. Bize 2010 ve 2015 tarihleri arasında yazılmış haberleri getiriyor. Yalnız “…” değil, “..”. İki nokta yani.

Belirli Uzantıya Sahip Veriler

Peki belirli uzantıda bir veri kaynağı arıyorsanız ne yapmanız gerekiyor? Google’a bunu da belirtebilirsiniz! Sadece bu da değil tabii, bu arama kutusunun bir kaç yeteneği daha var. Şimdi onları da bir örnek üzerinden göstereyim, bi dk örnek düşünüyorum… Tamam bulmuş olabilirim! 

Aranacak terim: Yolcu uçaklarının uçuş hızı hakkında hazırlanmış PDF tipinde bir rapor

Biliyorum, örnek çok da iyi olmadı ama idare edin. İnsanın aklına gelmiyor bir anda…

filetype:pdf uçuş hızı intitle:*boeing

Şimdi de bu parametreler ne işe yarıyor ona bakalım. Google’a soru sorarak bir yere varamayacağınızı da ayrıca belirtesim geldi. Bunun yerine soracağınız sorunun nasıl cevaplandırılabileceğini düşünün ve buna göre bir cümle kurup aramanızı yapın.

filetype:pdf: Bu parametreye istediğimiz dosya uzantısını ekleyebiliriz. Mesela; doc, jpg, swf, torrent, gif, pdf… İstediğiniz uzantıda sonuç alabilirsiniz kısacası.

uçuş hızı: Normal arama terimimiz.

intitle: Dökümanın isminde geçmesini istediğiniz kelime.

*boeing: Geldik en cafcaflı kısma, terimimizin başındaki yıldız (*) işareti değişkendir. Yani her boeing tipi uçak için arama yapar, sonuca göre boeing 777737, 747 ya da 787 halini alır.

 

Google Scholar

Okul hayatımda en sık kullandığım Google servisi olabilir kendiler. Bilmeyenler için kısaca açıklayayım; Google Scholar bir diğer adıyla Google Akademik. Bilimsel araştırmaları, makaleleri ve raporları sunan; arama terimlerinden ticari siteleri çıkartarak çoğu zaman .pdf dosyası bulan servis. Eh bir üniversite öğrencisi olarak burayı sık kullanmam kaçınılmaz tabii, siz de kullanıyorsanız ya da bir gün yolunuz düşerse diye bu konuya da gireyim dedim. 

Aranacak makale: Umur Talaslı’nın görsel hafıza üzerine, analog kodlar kullanarak manipülasyon yaptığı deneyi.

author:u talasli picture memory “analog codes”

author:u talasli: Bu ifade yazarın ya da yazarlardan birinin soy adının “Talaslı”, adının baş harfininde “U” olduğunu belirtiyor.

picture memory: Normal arama terimimiz, ne üzerine bir deneye – makale aradığımızı yazıyoruz.

“analog codes”: Tırnak işaretlerinin ne anlama geldiğini öğrenmiştik, Scholar üzerinde de benzer bir işlevi var, yazınızda olması gereken spesifik terimleri belirtiyor.

Diğer Ekstra Özellikler

define:terim: Bir kelimenin tanımlamasına ulaşmak için en kısa yol.

Hesap Makinesi: İşleminizi yazın gitsin, hesap makinesi açılmış şekilde önünüze gelir sonuçlar. Örneğin: (2*3)/44+5-1

Birim dönüştürücü: Bu hizmeti uzunluktan tutun, tee para birimine kadar kullanabilirsiniz. Örneğin: 1 kilometre kaç mil.

related:websitesi.com:  Bu özelliği baya hoşuma gidiyor. Meselâ online işlem yaptığınız bir site var ama site açılmıyor, bu özellikle o siteye benzer başka siteler bulabiliyorsunuz işte. Örneğin tumblr benzeri bir site için related:tumblr.com yazmanız yeterli.


15 Yorumlar

  1. Kendi “Footprints” koleksiyonunu oluşturmuş ve 1000’in üzerinde arama terimine sahip olan listemde yok yok diye zannediyordum ta ki bu paylaşıma rastlayana dek. Bende tıpkı diğer arkadaşlar gibi “related:websitesi.com” terimine bayıldım. Alternatif siteler ve araçlar ararken çok işime yarayacağını düşünüyorum. Tekrar teşekkürler 🙂

  2. çok mu çok faydalı bir işe el atmışsın, teşekkürler paylaşımın için. Artık Arifin Manchester’a attığı golü ararken, izdivaç sayfalarına girip “-nereye geldim lan ben” demeyeceğim 😀

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz