Irk Testi Yapılan İnsanların Sonuçlara Tepkileri

6
479

Ne kadar da çok izlemişim bu aralar yahu. Adeta bir aydır İzlediklerim kategorisine çalışıyoruz ha. Neyse dün internette dolaşırken bu videoya rastladım. Birileri Türkçe altyazı geçmiş ama benim içime sinmedi. Oturdm baştan yaptım, video ve altyazıyı birleştirdim bir de reklamımı ekledikten sonra yükledim YouTube hesabıma. Abone olun lan, çok bir şey yok ama vLog çekmeye başlıycam, önden rezerve alın.

Kişisel Yorumum

Irk ve milliyet konusu uzun zamandır ilgilendiğim ve çoğunlukla aksi düşündüğüm bir konudur. Yani görüşlerim çok kabul gören görüşler değil, en azından bu konuda. Önce şu iki ayrı kelimeye bir bakalım, yani Irk ve Milliyet kelimelerine. Wikipedia sitesinde yazan açıklamaları yazacağım. Yarı-bilimsel yani.

Irk (biyoloji) aynı tür içerisinde yer alan ve göreceli olarak küçük morfolojik ve genetik farklılıklar taşıyan her bir topluluğu ifade eder. Eğer bu topluluklar arasındaki söz konusu farklılıklar değişik yerel habitatlara uyum amacıyla doğmuşsa her bir topluluğun ırkı ekolojik ırklar kapsamına girer; eğer coğrafi olarak izole olmuşlar ise coğrafi ırklar adı verilir. Eğer birbirlerinden yeterince farklılarsa, iki ya da daha fazla ırk alt türler olarak sınıflandırılabilir. Eğer değillerse, ırklar olarak tanımlanırlar, bu, gruba bir takson verilmemesi gerektiği anlamına gelir. Ernst Mayr’a göre “alt türler taksonomik açıdan, farklı bir isme sahip olmayı hak edecek kadar, farklılaşmış coğrafi ırklardır”. Sosyolojik olarak iseIrk etnik kökenlerine göre insanların kategorize edildikleri sistemdir.

Milliyet, bir millete veya devlete dahil olma durumudur. Bir devletin sınırları dahilinde doğmakla, ana-baba dolayımıyla veya vatandaşlık işlemleri sonucunda milliyet belirlenir. Milliyetten farklı olarak vatandaşlık, kişinin oy verme ve seçimlerde aday olma hakkına sahip olmasına işaret eder.

Ben kendi ırkımı umruma katmam, hiç umursamam. Ben kendimi her daim “insan” olarak tanımlarım. Milliyet ise ister kader deyin, ister şans diyin belli bir ülke sınırları içerisinde doğmak özetle. Ve bu kültürle büyümek demek milliyet. İnsanlar kendi kültürlerini korumayı isteyebilir, bana boş gelse bile, bunu anlarım ama başka bir insandan sırf kaşın kara, gözün elâ diye üstün olduğunu düşünürsen çok afedersin ama aşağıdaki görsel:

Nah tam şurdan bak
Nah tam şurdan bak

6 Yorumlar

  1. Hocam, ben artık bu tür “sosyal deney” bilmem neyi adı altındaki videoları samimi bulmuyorum. Hangi insan tüm dünyanın izleyeceği bir videoda böyle davranır ki. Artık çok yapmacık geliyor.

  2. Videoda rol alan insanların konuşmaları ve tavırları bana çok yapmacık geldi. Sanki bilerek hazırlanmış insanların rol yaptığı bir video gibi geldi. Belki de Youtube üzerinden para kazanılmak için hazırlanmış bir videodur bilemiyorum. Ben şahsen inanmadım ve çok da ilginç bulmadım insanların tepkilerini.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz