İnternet çok acayip bir yere doğru gidiyor. Hani ben 25 yaşımdayım ama benim çocukluğumdan beri bile acayip gelişmeler gösterdi. Bu gelişme öyle bir yere geldi ki, sipariş vermeyi geçtim, artık “lütfen 8’e, sonra 5’e, sonra 3’e, sonra yanağınıza basın” gibi otomatik kayıtlarla uğraşmamak için çoğumuz canlı yardım alıyoruz.

JivoChat canlı destek sistemi‘te sunan servislerden bir tanesi. Ancak JivoChat sadece sitenize koyacağınız bir sohbet kutusundan daha fazlası. Sundukları hizmetlerden bazıları şöyle;

Websiteniz İçin Canlı Sohbet

Çoğu sitede karşılaştığınız sohbet kutusundan ancak, büyük farkları da var. Meselâ tamamen özelleştirilebilir ve istediğiniz dile her kelimesi çevrilebilir. Şunda çalışır mı, bunda çalışır mı gibi endişeleriniz olmaz; canlı yardım bütün modern cihazlarda sayfa yapısını bozmadan çalışır. Benim farkettiğim en büyük yenilik / farklılık ise, akıllı tetikleyiciler. Bir ziyaretciniz belli bir sayfada, belli bir süre mi geçirmiş? Hemen sohbet kutusu aktif oluyor ve sizin önceden belirlediğiniz mesajı gösteriyor. Meselâ 2 saat sayfası arasında uzunca vakit mi geçirdi? Hemen “Saatlerin farklarını anlatmamı ister misiniz?” diyen bir mesaj geliyor kullanıcıya. Yönetim paneli de oldukça kullanışlı, taslak mesajlar ile zamandan kazanabilirsiniz, sohbetleri aktarabilirsiniz, ziyaretçileriniz hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Jivo İş Telefonu

Başta da söylediğim gibi JivoChat sadece bir mesaj uygulaması değil. JivoFon ile kendinize bir müşteri hizmetleri kurabilirsiniz. Çok kanallı telefon kullanarak, ziyaretçilerinizin asla meşgule düşmemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca servis kalitesini ölçmek için müşterilerinizden anında geri bildirim alabilirsiniz, müşteri memnuniyeti ölçebilirsiniz. Bir diğer önemli özelliği de çağrı kaydı almak ve daha önce görüştüğünüz müşterileri listeleyebilmeniz.

Geri-Arama

Benim en çok aradığım hizmetlerden birisidir ziyaretçi olarak; geri-arama özelliği. Eğer müsait olmadığım bir zaman aralığında siteyi geziyor ve bir bilgiye ulaşmaya çalışıyorsam; numaramı bırakayım, onlar beni aarasın isterim. İşte JivoChat bu özelliği de sunuyor. Müşteri memnuniyeti açısından önemli bir hizmet olduğu aşikar.

Mobil SDK

Eğer bir mobil uygulamanız var ise dakikalar içerisinde JivoChat’i uygulamanıza ekleyerek, müşteri hizmetlerinizi her yerden ulaşılabilir yapabilirsiniz. Merak etmeyin, JivoChat her şeyi düşünmüş ve çoğu işlemi zaten sizin için yapmış. GitHub üzerinden kaynak kodları temin ederek, kendi uygulamanıza dönüşümü arttırmak için ekleyebilirsiniz.

Bunun dışında bir çok özellik daha var; Facebook entegrasyonu, API desteği, Facebook Messenger entegrasyonu, Telegram entegrasyonu, E-Posta entegrasyonu, Viber entegrasyonu bunlardan bir kaçı.

 

Eğer bir e-ticaret siteniz ya da ziyaretçilerinizle iletişime geçmenizi gerektiren bir siteniz var ise JivoChat siteniz için fazlasıyla uygun gözüküyor. Detaylı bilgi ve fiyatlandırma için; www.jivochat.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.