Fikirtepe’de beş yılda konut fiyatları yüzde 188 arttı!

İstanbul’da kentsel dönüşüm sürecinin pilot bölgelerinden biri olan Fikirtepe’de değişim 2013 yılında başladı. Kadıköy’ün en değerli bölgelerinden biri olan Fikirtepe’de yaşanan sorunlar sebebiyle kentsel dönüşüm süreci uzamış ve bununla ilgili düzenlemeler yapılmıştı. Son olarak bölgede markalı konut projelerini hayata geçiren 17 şirketin birleşerek kurduğu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği tarafından Fikirtepe Platformu oluşumu hayata geçirilerek, bölgedeki çalışmaların hızlanması için harekete geçti.

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm yavaş ilerlese de, bölgedeki konut fiyatları tam tersine bir etki gösterdi. Kentsel dönüşüm sürecinin başladığı 2013’ten bugüne konut fiyatlarında büyük bir sıçrama yaşandı. Değerli bir lokasyonda bulunan ve ulaşım projelerinin de hayata geçmesiyle birlikte bölgedeki konut fiyatlarında dikkat çeken bir artış gerçekleşti. Kentsel dönüşüm sürecinin başladığı 2013 yılından bugüne Fikirtepe’deki konut fiyatlarında yüzde 188 artış gerçekleşti. İşte REIDIN verilerine göre Fikirtepe satılık daire arayışında olanları yakından ilgilendirecek Fikirtepe’de konut fiyatlarının değişimi…

Konut fiyatları Kadıköy’den daha fazla arttı

REIDIN verilerine göre Fikirtepe’de Ocak 2009- Ocak 2012 arası konut fiyatları yüzde 28 arttı. Aynı dönemde Kadıköy’de ise konut fiyatları yüzde 82 arttı. Bölgede kentsel dönüşümün başladığı 2013 ve 2017 yılları arasında konut fiyatları yüzde 188 arttı. Bu dönemde Kadıköy’de ise konut fiyatları yüzde 108 arttı. Fikirtepe’de kentsel dönüşüm süreciyle birlikte birçok markalı konut projesi hayata geçti. Fikirtepe’de Ocak 2013- Ocak 2017 tarihleri arasında dokuz markalı konut projesi ve 6 bin 844 daire stoğu bulunuyor. Bu dönemlerde Fikirtepe’de konut metrekare fiyatları en düşük 7 bin 891 TRL/ m² olurken; en yüksek 9 bin 199 TRL / m² oldu. Aynı dönemde Kadıköy’de 467 konut projesi ve 32 bin 088 daire stoğu yer aldı. Kadıköy’de bu tarihler arasında konut metrekare fiyatları en düşük 5 bin 625 TRL/ m² olurken; en yüksek 41 bin 587 TRL / m² oldu.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.