Önceki yazımda belirtmiştim, Kindle’ım geldi! Geldiği gün toplamda 3 saatlik okuma yaptım, ve sanırım orgazm yaşadım. Öncelikle teknik özelliklerinden anlaşılır bir dille bahsedeceğim. Sonra ise Sezer abiyi ve Yasemin ablayı darlayarak aldığım bilgileri, sonrasında araştırdıklarımı derleyerek bir rehber hazırlayacağım. Bu rehber içinde neyi nasıl yapacağınız, sıkıntılar ve internette genel olarak karşılaştığım sorulara da cevap vermeyi planlıyorum. Biraz, değil, epey uzun bir yazı olacak. Kemerleri bağlayın ve yazının sonunda bir Kindle almayı göze alın.

Neden aldığımı açıklayayım, ilki maddi sebepler. Bütün kitaplarımı korsan kullanacağım diye bir şey demiyorum tabii. Benim kitaplar hakkındaki mottom “ben kitaba verdiğim paraya acımam” idi, ta ki acıyana kadar. Gerçekten yayınevlerinin ücret fahişliği beni canımdan etti. Bir diğer sebebi ise sadece kitap okumamam. Bölümüm (ki çok yakın zamanda mesleğim) gereği sürekli bilimsel makale ve akademik araştırmalar okuyorum. Bunların çoğu internet üzerinden erişilebilir kaynaklar, bilgisayar ekranı da uzun okumalar için gerçekten çok yorucu ve sancılı oluyor.

 

İçindekiler – Navigasyon

 1. İnceleme
  1. Kutu İçeriği
  2. Teknik Özellikler
  3. Okuma
  4. Işıklandırma
 2. Rehber
  1. Cihaz Temini
  2. İlk Kurulum
  3. Reklamları Kaldırmak
  4. Kullanım Kılavuzu
  5. Sözlük Yükleme
  6. Sık Sorulan Sorular
  7. Ekstra Özellikler
  8. İçerik Yükleme
  9. Send to Kindle Özelliği
  10. Kindle Model/Jenerasyon Öğrenme
  11. Kindle Yazılım Güncelleme

İnceleme

Bu kısımda sizi çok sıkmadan, anlaşılır bir dil ile cihazın incelemesini ve tanıtımını yapacağım. Kutu içeriği, cihazın boyutları, ağırlığı, görünümü gibi bilgiler vereceğim. O halde, haydi başlayalım

Kutu İçeriği

Kutumuzun içeriği çok zengin değil, hatta oldukça fakir. Kutunun içinden sadece 2 ürün çıkıyor; ilki Kindle Paperwhite‘ınız, ikincisi ise bir USB kablosu. Bir de ürün olmasa da “Hızlı Başlagıç Rehberi” çıkıyor. Başka bir şey yok kutunun içerisinde, dikkatli olduğunuz takdirde başka bir şeye de ihtiyacınız yok zaten. Şöyle kutunun içeriği ve içinden çıkanlarla 2 adet fotoğraf ekleyeyim size.

Bu kutumuzun ebatı, yandaki kalem fikir verebilir. Fotoğrafı çektikten sonra cetvel buldum ama yeni foto çekmeye üşendiğimden işte…
Kutumuzun içinden çıkan ürünler bunlar. (Cihazın ekranında gördüğünüz bir ekran koruyucu, bu halde 0’a çook yakın enerji tüketiyor)

Teknik Özellikleri

Mümkün olduğunca anlaşılır bir dil ile anlatmaya çalışacağım. Aslında en kalabalık başlık bu olacak, daha da alt başlığa ayırmayı düşünüyorum ama bakalım nasıl olacak.

Görüntüleme: 6” dokunmatik ekran, 300ppi, optimize özel fontlar, 16-aşamalı gri ölçeklendirme. 300ppi demek netlik için bir kıstas, opimize fontlar ise harflerin kenarlarının bulanık çıkmaması için, gri ölçeklendirme ise kitabınızdaki görsellerin daha iyi görüntülenmesi için.

Boyutlar: 169mm x 117mm x 9.1mm

Hafıza Kapasitesi: 4 GB, harici hafıza yok. Kaba tahminle 1000+ kitap saklayabilir.

Şarj Olma Süresi: Bilgisayarınıza USB ile bağlayarak, yaklaşık 4 saatte tam şarj edebilirsiniz.

Şarjı Ne Kadar Gider: Tabii ki çeşitli değişkenleri var ancak en az 1 hafta şarj etmenize gerek yok!

Desteklenen Formatlar: AZW3, AZW, TXT, PDF, korumasız .MOBI, çeviri ile HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP

Bağlantı Türleri: WiFi ya da USB

Okuma

Burada çok fazla cümle kurmayacağım. Sadece Kindle Paperwhite’ın görüntüleme metodundan bahsedeceğim. Kindle’dan kitap okurken dijital saatinize bakıyormuş gibi hissedebilirsiniz, tabii çok daha yüksek çözünürlükte ve daha net fontlar ile. Bu teknolojinin adı e-ink olarak biliniyor. Paperwhite’ın kullandığı teknoloji ise bunun gelişmiş olanı; E Ink Carta™. Aynen aşağıdaki gibi göreceksiniz ekranı. Aşağıdaki görsel balkonda, 0 arka ışık ayarıyla çekilmiştir.

Tıklayarak büyütebilirsiniz.

Işıklandırma

Bilgisayar ekranında uzun uzadıya yazı okumanın ne kadar yorucu bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak Kindle bu sorunu aşmış. Normal ekranlar harfleri size ışıkla verirken, Kindle arkadan aydınlatma kullanıyor. Araya ekledikleri bir filtre ile de gözünüzü yormasını engelliyor. Aşağıdaki görsel zifiri karanlıkta çekilmiştir.

Zifiri karanlıkta dahi bu güçte bir ayınlatmaya ihtiyacınız yok, düşük seviyedeki ayarlarla gayet rahat kitabınızı okuyabilirsiniz.

32 Yorumlar

 1. Peki ürünü almak için önerdiğin bir yer varmı,ikincisi bu ürünün ne tür modelleri var ve önerdiğin model hangisi,araştırman için tşk ederim bu arada

 2. Bloğunuza farklı bloglardan geldim, temanın görünümü çok hoşuma gitti ve yazı sayfası nasıldır diye bakıyım derken bu yazıya tıkladım, o kadar emek vermişsiniz ki saygı duydum ve teşekkür etmeden geçmeyeyim dedim. Elinize sağlık.

 3. Amazn de ile Almanya’ya göndererek aldığım ancak Türkiye’de kullandığım cihaz için reklam kaldırma talep edebilir miyim sizce?

 4. Yazı için teşekkürler. Birkaç sorum var. Cevaplarsanız sevinirim.
  İngilizce bilmiyorum, teknik bilgim de yok. İngilizce bilmeyen biri için kullanım zorluğu olur mu? Aynı şekilde teknik bilgisi olmayan biri için bu programları inrmek, çalıştırmak gibi işlemler ne kadar mümkün olabilir? Bir bilgisayarcıdan yardım alsam, tüm işlemleri halletse daha sonra rahat bir şekilde kullanabilir miyim? Yoksa bu tür işlemler süremli karşıma çıkacak mı? Kobo okuyucunun türkçe dil seçeneği olduğu için ve bu tür teknik işlemler gerektirmediği için tercih eden tanıdıklarım var ama kindle en iyisi, ben en iyisine sahip olmak istiyorum. Bu eksilerden ve artıları göz önünde bulundurarak kobo alırsam bir kindle okuyucuya kıyasla nelerden mahrum kalırım?
  Şimdiden teşekkürler..

  • Öncelikle Kobo hakkında hiçbir fikrim yok. Bu konuda size bir karşılaştırma yapamam. Cihazı kullanmak kolay, İngilizce’den dolayı bir sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum. Bu cihazların bütün işlemlerini yapmak diye bir şey yok, yani içine kitap atıp – siliyoruz sürekli. İşlemer basit ve öğrenmesi kolay şeyler.

 5. Reklam kaldırma kısmını çıkar bence dediklerini birebir yaptım 21 küsür dolar akşam akşam kıçınıza girmiştir diye mesaj geldi.Tekrar okudum reklam kaldırma kısmını e sen adama reklamlar benim için kullanışsız dedirtiyosun üsttede 20 dolar ücreti var diyosun karşındaki da 21 küsür doları alıp öyle kaldıracak heralde.Bi’ bilgilendirme yapcaksan adam gibi yap kim kaldırtmışsa para ödememek için ölücülük yaparak kaldırtmış.Utandım akşam akşam adama paramı geri iade edip reklamları tekrar aktif etme şaansınız var mı gibsinden bir şey sordum Allahın belası sözlükte bir tane faydalı adama rastlamadım zaten.

  • Ben para vermeden kaldırttım çünkü okumayı biliyorum. “Ben Türkiye’de kullanacağım, sizin de Türkiye faaliyetleriniz olmadığı için reklamlar benim için anlamsız. Kaldırma şansımız var mı?” yazdım ve kaldırdılar. 5 kuruş para da ödemedim. Ölücülükle alakası yok, reklamları işimize yaramıyor onlarında yaramıyor ve kaldırıyorlar. Düzgün, kendi denediğim bilgileri paylaşıyorum zaten. Tek bir davarın becerememesi bilginin yanlışlığını göstermez.

   • Makale gayet başarılı olmuş. Elinize sağlık. Bu yazıya idefix’ten aldığım kitabı nasıl yükleyeceğimi öğrenmek için ulaşmıştım ama reklam bilgisini de öğrendiğim iyi oldu. Sizin metni birebir kullanmadım ama bir sorum olduğunu reklamı kaldırabilir misiniz? diye sordum. Sipariş numarası istedi müşteri temsilcisi. Türkiye’den aldığımı belirttim ve web adresini yazdım. Teşekkür edip, sn.’ler içinde kaldırma işlemini yaptı. Yani İbrahim arkadaşımız sanırım yanlış bir şeyler yapmış. Tekrar teşekkürler..

 6. Peki hangi modelini almalıyız, aralarında ne gibi farklar var?
  Bir de demir elektroniğe dair ekşi sözlük gibi platformlarda ürünlerin sebepsiz bozulduğuna dair çok fazla şikayet gelmiş, şansa mı bırakıcağız ürünün düzgün çıkmasını?

 7. Merhaba,
  amazon’dan alışveriş bazen çok mantıklı olabiliyor. eğer sabırlı bir kişiliğiniz varsa istediğiniz ürünü bekleyip, indirime girdiği zaman ücretsiz kargosu da varsa Türkiye’den çok çok ucuza alabilirsiniz. kargo süresi 3 iş gününü geçmedi şimdiye kadar. 2 günde gelenler bile oldu tamamen şans meselesi 🙂 güle güle kullanın Kindle ‘nızı.

  • Amazon üzerinden almak için bir kaç yol var ancak fiyatı Türkiye’de satılanın bile üzerine çıkıyor Amazon’dan almaya çalışırsanız. Cihaz Temini kısmından bir önerim oldu oradan fikir alabilirsiniz.

  • Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; evet. Okumayı kesinlikle kolaylaştırıyor, özellikle aynı anda birden fazla kitap okuyorsan çok daha kolaylaştırıyor. Ebatları ufak, ağır değil, zorlasan cebine sığar. Ben meselâ elektrikler kesilmediği sürece günde 1 saat zaman ayırıyordum, şimdi -yaklaşık bir haftadır- günde en az 3 saat okuma yapıyorum.

 8. Güzel günlerde kullan… Geçen sene kardeşime Kobo Aura H2O cihazı almıştık. Şuan ki fiyatı 729 TL ama geçen sene daha ucuzdu. Kindle Paperwhite ile tüm özellikleri ayı, hatta artıları var…
  Artı özellikleri: Türkçe dil desteğine sahip. Yani tüm özelliklerini zorlanmadan kullanabiliyorsun. Su geçirmediği için sahilde veya banyoda kullanıma uygun. Her e-kitap formatını desteklediği için herhangi bir format değişikliği yapmakla uğraşmana gerek yok. Hafıza kartı desteği ile dahili hafızaya takılmadan binlerce e-kitap yükleme imkanı. Reklam içermez; uyku modunda sadece kendi okuduğun kitabın ekran görüntüsü yer alır.
  Aklıma gelen artı özelliklerini yazdım. Fiyatı şuanda pahalı ama almak isteyenlere tavsiye ederim…
  E-kitap cihazı kullanmanın birçok avantajı oluyor. Bir kere e-kitaplar daha ucuz, yasal olarak indirebileceğin (yasa dışı da) birçok site mevcut. Sadece e-kitap olarak düşünmeyin, bir makale veya önemli bir yazılı içeriği PDF’ye dönüştürüp, gözlerini yormadan okuma imkanına sahipsin. Yüzlerce e-kitabın elinin altında olması ve istediğin yerde okuyabilmek çok güzel…

  • Kobo hakkında çok şikâyet okuduğum için almadım. Tabii herkes kendine uygun ve uyan ürünü alsın ancak benim elimde Kindle Paperwhite olduğu için bunu inceleyebildim 🙂

 9. Uzun zamandir ben de almak istiyorum. Cidden harika bir urun. Biraz arastirdim ve Kindle’in son cikan modelinin 2016 yilinda cikmis oldugunu Amazon’un 2017 de hic kindle cikarmadigini gordum. Bu sene cikarsa onceki modellerin fiyati duser diye umuyorum o yuzden bu seneki modellerin cikmasini bekleyecegim.Hocam unutmadan Inceleme muthis olmus eline saglik 😀

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.