Yaklaşık bir hafta önce aldığım ve kullandığım Mi Power Bank’ı size de anlatayım dedim. Günümün çoğunu okulda geçiriyorum, aktif bir şekilde de telefonumu kullanıyorum. Buna sadece oyunları ya da sosyal medya kullanımını katmıyorum tabii; mesajlaşma, arama ve ses kaydı öncelikli şarj tüketim sebeplerim. Bazen telefonun özelliği olan Note uygulamasını da kullanmam gerekiyor. Eh haliyle batarya da dayanmıyor. Öncelikle Power Bank‘ın ne olduğu ve Xiaomi ya da kısaca Mi firması hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Power Bank Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle cebimizden çok elimizde duran akıllı telefonlarımızın en büyük sorunu şüphesiz şarj dayanıklığı. Elimizden düşürmediğimiz için şarjımız sürekli bitiyor. Power Bank ise tam burda devreye giriyor, elinizde şarj kablosu yana yana priz aramanıza gerek kalmıyor. Evde şarj ettiğini harici bataryanıza telefonunuzu bağlıyorsunuz ve telefonunuz şarj oluyor.

Power Bank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Kaç mAh Almam Gerekir: Telefonunuzun batarya kapasitesine ya da çoklu cihaz kullanıyorsanız, cihazlarınızın bataryalarının toplam kapasitelerini bilmeniz gerek. Bunları hesaplayarak uygun seçimi yapabilirsiniz. Benim tavsiyem kayıplar olacağı için, toplamndan yüksek değerde bir cihaz almanız.

2) Çıkış Amper Değeri: mAh kapasite bilgisidir. Çıkışların amperleri ise şarj süresi ile alakalıdır. Amper arttıkça, akıllı telefonunuzun şarj olma süresi de düşer.

3) Çıkış Sayısı: Kısaca aynı anda kaç cihazı şarj edebildiği ve bu çıkışların amper değerlerinin aynı olması.

4) LED Göstergeler: Power Bank’inizin ne kadar şarj olduğunu ya da ne kadar şarjının kaldığını anlamanız için gerekli. Yoksa uğraş dur.

5) Hem Şarj Olma Hem Şarj Edebilme: Bu işte hayat kurtarabilir. Power Bank’inizin mAh değeri arttıkça şarj olma süresi uzayacak, gece yatmadan şarja takacaksınız ama telefonunuzu nerde şarj edeceksiniz? Bu yüzden bu özellik baya önemli.

Xiaomi / Mi Firması

Çin menşeili bir firma. Kısa sürede kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri ile yükseldi. Şu an için Çin dışına açılmamış durumda ama AliBaba gibi sitelerden ürünlerini temin edebiliyorsunuz. Kendileri kulaklıkları ile önceden taktirimi kazanmıştı, uygun fiyat ile iyi ürün veren bir firma olarak aklımdaydı ben de power bank alırken onları denedim. Memnunum.

Mi Power Bank 16000 mAh

Kutunun içinden pek bir şey çıkmıyor. Bir powerbank bir de kısa Android kablosu. Gözünüze batacak ilk şey ürünün boyutları olacaktır. Diğer power banklere göre ince ve uzun, biraz daha ağır doğal olarak. Genellikle yanımda çanta taşıdığım için bu benim için sorun olmadı.

Normalde Türkiye içinde satılan Power Bankler pahalı oluyor. 10400 mAh’lık bir Asus marka cihaz, Vatan Bilgisayarda 120₺‘ye satılıyordu. Ben ufak bir araştırma ile, ufak bir arama ile hatta, cihazımı GittiGidiyor üzerinden 67₺‘ye satın aldım. Ertesi günde elime ulaştı.

Satın aldığınız satıcının bilgilerine dikkat edin ve ürünü orjinal olarak belirtip belirtmediğine. Benim aldığım satıcı da “güvenlik testinin” nasıl yapılacağı yazıyordu, biraz çekinerek aldım ama ürün gelir gelmez kontrol ettim ve ürünün orjinal olduğunu anladım.
Boyutları şöyle:

 

En: 14.5 cm Boy: 2.2 cm Genişlik: 6.4 cm
En: 14.5 cm
Boy: 2.2 cm
Genişlik: 6.4 cm

Üzerinde tek bir tuş bulunuyor, üzerindeki simge her ne kadar açma/kapama düğmesi olsa da aslında cihazın batarya durumunu gösteriyor sadece. Cihazınızı taktığınızda şarj işlemine başlıyor, kabloyu cihazdan ya da cihazınızdan çektiğinizde ise şarj işlemi hemen duruyor ve boş yere bir güç sarf edilmiyor.

Şarj süresi değişiyor; eğer 5V/2A bir adaptör kullanırsanız 9 saatte tam kapasite şarj oluyor ama eğer 5V/1A bir adaptör kullanırsanız bu süre 15 saate kadar çıkıyor.

Güvenlik konusunda da baya iddialı bir cihaz; giriş ve çıkış yüksek voltaja karşı, aşırı yüklemeye karşı, kısa devreye karşı, fazla şarja ve şarj kurumasına karşı ve sıcağa karşı korumalı bir sistemi var.

xiaomi 16000 mah power bank 2
Cihazın iç yapısı da böyle bir düzene sahip.

Son Uyarılar

1)Xiaomi / Mi firmasının Çin tabanlı olduğunu söylemiştim. Maalesef korsanlardan epeyce başları ağrıyor. Kendileri de farketmiş olacak ki, bir sistem geliştirmişler. Ürününüzün kutusunun yan tarafında böyle bir kazımalı alan var, ordan aldığınız 20 haneli kodu bu adresten kontrol edebilirsiniz. Mi Power Bank sahte mi öğrenmiş olursunuz:

dogrulama

2) Power Bankler ya da harici bataryalar teknik olarak birer minik bombadır. Aşırı basınç ve sıcak etkisiyle patlayabilirler. Ürün o konuda da tes edilmiş; 50kg. basınç testi ve 300+ sürtünme testinden geçmiş. Ama siz genede dikkatli olun.

5 Yorumlar

  1. Birde dikkat edilmesi gereken bir durum var oda bazı dükkan bazlı alışveriş sitelerinde orjinal olduğunu söyleyip çakma mi ler gönderiyorlar geri iade etmek istediğinizde ise geri iade dahi kabul etmiyorlar.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz