Daha önceden İkna Teknikleri isimli bir makale paylaşmıştım, fazlasıyla ilgi gördü ki bu da beni memnun etti ben de benzer bir konu daha yazayım dedim; Manipülasyon Teknikleri . Öncelikle manipülasyon ne demek onu açıklamamız lazım tabii: Manipülasyon özetle bir kişiyi kendi isteği ve  bilgisi dışında yönlendirmek, etkilemek demektir. Bu yönlendirmeler sonucunda kişilerde fikri ya da davranışsal değişimler olabilir. Aslında önceki yazımdaki tekniklerin bir nevi devamı diyebiliriz bu tekniklere. Gene eklemek isterim ki bu tekniklerin herhangi bir etikliği ya da garantisi yokturPozitif / Negatif olarak ayırmamın sebebi ve dayanağı tamamen kişiseldir.


Negatif Manipülasyon Yöntemleri

Neden negatif bu yöntemler derseniz, dediğim gibi tamamen kişisel yargıdır ve şahsi olarak bu yöntemlerin etiğe daha çok aykırı olduğunu düşünüyorum. Daha çok dedim çünkü, bu tekniklerin bir etiğe sığdıramazsınız benim gözümde, tabii gene kişisel fikir

Özgüven Eksikliği

özgüven eksikliği

Karşınızdaki insanın, karşısındakinin kendini zayıf hissettiği bir yönüyle ilgili dolaylı olarak dalga geçer. Bunun bilgisini ya kendi gözlemleriyle ya da duyumlarıyla öğrenir. Hedef kişi, eksik özelliğini kapatabilmek için savunma pozisyonuna geçer; kendini ispat etmeye ya da kendisini sevdirmeye çalışır. Kendini kanıtlamaya çalışan insan da doğal olarak, dışardan gelen önermelere daha açık ve savunmasız hale gelir.

Tek Çare Benim

çaresizlik

Bu tekniğin temelinde sorun yaratmak yatıyor, bir insana amacınız doğrultusunda bir sanal sorun yaratırsınız ve çözümün siz olduğuna karşınızdakini inandırırsınız. Bu taktik kitlesel olarak uygulanmaktadır çoğunlukla yani; hükümetler, reklam şirketleri, medya kuruluşları daha çok kullanır. Kişide ektiğiniz tohum serilip,serpilmeye başlar ve insan kafasında bu sorunu büyütür de büyütür ve çare olarak size gelir.

Mahrum Bırakmak

mahrum bırakmak

Bunu aslında hepimiz biliyoruz, tehditle karışık cezalandırmaktır. Genellikle itaat oluşturmak işin kullanılır. Çocuğunun harçlığını kısıtlayan baba, çocuğu misafirliğe götürmeyen anne ya da Amerikan Filmlerinde gördüğümüz “hemen odana çıkıyorsun genç adam/bayan” repliği klasik örnektir.

Korkut ve Rahatlat

korkut rahatlat

Temel olarak korkan ve rahatlayan insan, daha hassas bir duruma gelir psikolojik olarak. Hedef kişi bir şok geçirdikten sonra, algılama ve yargılama özellikleri zayıflayacağı için zayıftır ve itaat etme ihtimali daha fazladır. Ve tahmin edebileceğiniz üzere bu korku basit bir arkadan fırlayıp Bö! deme durumu değil, tramva yaratmaya kadar gidecek bir korku öğesinden bahsediyoru.

Planlı – Sistematik Yönlendirme

planlı yönlendirme

Bu gerçek anlamda profesyönel bir işlemdir. Ve dallı budaklı bir işlemdi. Kısaca özetlemem gerekirse; Her insanın kişiliklerinin farklı yönleri vardır; öğrenci, evlat, arkadaş, sevgili, müslüman, Türk gibi… Ve bütün bu yönlerini tatmin etme isteği vardır, işte bu amaçla manipülatör hedef kişiye farklı görevler vererek ve hedefin bu rol için yaratıldığını vurgulayarak, hedef bireyi tam anlamıyla kuklasına dönüştürebilir.

Pozitif Manipülasyon Yöntemleri

Vücut Dili

vücut dili

Vücut dili dediğimiz olay aslında sadece eğitimi alınarak kontrol edilebilecek bir davranış, farkında olmadan zaten bu davranışı günlük yaşantımızda uyguluyoruz. Sevmediğimiz bir kişiyi gördüğümüzde omuzlarımızı dikleştirmemiz, elini daha yukardan sıkmamız ve elimizi uzatabildiğimiz kadar uzatmamız buna örnek verilebilir. Bu davranış sonucu, karşımızdaki insanın sizi onaylar bir hâle gelmesi kaçınılmaz oluyor.

Daha Fazlasını İstemek

daha fazlasını istemek

Bu tekniği daha önce ki İkna Teknikleri yazımda anlatmıştım Face In The Door taktiğinin karşılığı oluyor, şöyle ki: Manipülatör sizden ufak bir ricada bulunuyor, yerine getirdiğiniz takdirde daha büyük bir ricada bulunuyor, siz de başladığı işi yarım bırakan biri olarak görünmemek için teklifi kabul etmek durumunda kalıyorsunuz. Örnek olarak: “Eğitim gönüllüleri adına çalışıyorum, bize 10 Lira yardımda bulunmak ister misiniz?” der gönüllü ve siz bu ücreti makul olarak değerlendirip bu meblayı öderseniz, karşıdan şu cümle gelir “Bu ücreti her ay bize vermek bağışlamak ister misiniz?” sorusu gelir.

Müttefik Duruşu

müttefik duruşu

Bu taktiğimizde de sinsi davranıyoruz, ilk olarak arkadaş oluruz ve hedefimizi onaylar, destekleriz. Ondan sonra da kararlarında bize danışmaya başlar ve sizin de fikir aşılama zamanınız başlar. Ya da bir grubun liderine yakın olursunuz, ve grubun liderini siz kontrol ederseniz dolaylı yoldan grubu yönetmeye başlarsınız. Ha sonra kazıklar mısınız ben bilmem.

Suyuna Gitmek

suyuna gitmek

Eğer müttefik olmak işinize yaramazsa ve bir yerlerde yanlış bir şey yaptıysanız bu taktik tam size göre. Zamanla karşınızdakinin siniri geçecek ve sizin bir tehdit unsuru olmadığınızı anlayacaktır. İlişkiniz normale döndükten sonra yukarıdaki taktikleri tekrar deneyebilirsiniz.

14 Yorumlar

  1. Ben Sefa Isı, tam bir gerizekâlı olduğum için buraya anahtar kelimelerle falan reklam döşedim. Tabii salak olduğum için yorum kutusunun üzerini dahi okumadan yapıştırdım buraya. Sonuç olarak mesajım editlendi, farklı ip numaram sitenin yararına kullanıldı

  2. etki altına alınmayan kadına şiddet uygulamak caizmidir hocam dermişim.. 🙂 şaka tabi.. süper makaleydi. teşekkürler.

  3. Bende böyle birşeye maruz kaldım. Yakınlarımın seslerini duyuyorum beynimin içinde aşağılayıcı bir şekilde. Karar vermekte zorlanıyorum yanlış kararlar alıyorun ismediğim şeyleri söylüyorum. Ve her an sözlü tacizdeyim elimden birşey gelmiyor.

  4. Manipülasyon teknikleri her zaman karşımıza çıkıyor daha fazlasını istemek favorim oldu..yüzü buldunmu astarını istemek haha

  5. Aramızın çok kötü oldugu bi insanın bize bakış açısını nasıl değiştirebiliriz hocam bi yardımcı olurmusunuz lütfen

  6. Hocam yazınız çok yalın ve net bu konuyu öğrenmek istiyorum ama onedio.com ve manipulasyonteknikleri.com dışında pek Türkçe kaynak bulamadım ve arada bir bu yazıya gelip tekrar yapıyorum. türkçe kitap önerebilir misiniz?

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.