Fotoğrafçı Sam Admons, Bagladeş – Daka da Chobi Mela Fotoğraf Festival‘ine giderken Robindra Shorbod isimli ufak bir parka giriyor. Dakadaki parkların sokak çocukları tarafından barınak olarak kullanıldığını söyleyen Sam, parktan geçerken biraz tedirgin oluyor ama sonucunda süper bir fotoğraf teması buluyor. Kendi ağzından ise durumu şöyle aktarıyor;

Parktan geçerken, bu parkın yaklaşık 10 adet sokak çocuğuna ev sahipliği yaptığını gördüm. Bu çocuklar geçimlerini para dilenerek, plastik kutuları geri dönüşüm için satarak sağlıyorlar ve aldıkları yemeklerin her parçasını, onlarla birlikte yaşayan köpekleriyle paylaşıyorlar.
 
Festival süresince, bu çocuklar ve köpekleriyle tam bir hafta geçirdim. Bu süre boyunca onların bütün günlük rutinlerini ve hayatta kalma mekanizmalarını öğrendim. Bu bir haftayı, ayrıca, bir portre serisi yaparak tamamladım. Her portrede Robindra Çocukları birer birey olarak görülüyor, ama bir araya geldiklerinde bir ailenin parçası haline geliyorlar. İki farklı türün üyelerinin ortak bir ailesi, Dünya’nın en büyük şehirlerinden birinde bir tarafa itilmiş olarak yaşıyorlar. Bu portreler gücü, direnci ve içlerinde en önemlisi; çocukların ve evlat edindikleri köpeklerin samimi yoldaşlıklarını gösteriyor.
 
Çocuklara poz vermelerini söylemedim, her biri portreye en sevdikleri yoldaşlarıyla giriyorlar ve perde aralanıyor. Portrelerin size anlattığı şey ise, bu çocukların -sosyoekonomik statüden yoksun olsalar bile- başka bir tür ile kurdukları emsal niteliğinde olan yoldaş ilişkiler.

Al Amin ve Michael

Al Amin ve Michael

Ladin ve Michael

ladin ve michael

Noyon ve Bullet (Kurşun)

noyon ve bullet

Osman ve Tiger (Kaplan)

osman ve tiger

Rabi ve Kalu

rabi ve kalu

Rubel ve Romeo

rubel ve romeo

Shakil ve Jax

shakil ve jax

Sumaia ve Tiger (Kaplan)

sumaia and tiger

Bu galeriye ait diğer portre fotoğrafları Robindra Boys (Robindra Çocukları) isimli, amacı da sokak çocuklarına dikkat ve yardım toplamak olan bir fotoğraf sergisinde kullanılacaktır.
 
Orjinal kaynak: Bored Panda | http://www.boredpanda.com/robindra-boys-orphans-adopted-dogs-portraits-sam-edmonds/

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.