Ne kadar fazla gözüküyor değil mi? Sosyal medya logolarından bahsediyorum, yukarıdaki hani. Bunlar da sadece bir kaçı ha, daha sayamadığım bir sürü sosyal medya sitesi var. Bizim kullandıklarımız gene sınırlı, en azından benimki öyle; twitter, facebook, youtube, instagram. Genede 4 tane kullanıyormuşum.

İnternet önceden ofis işlerindeyken şimdilerde, her işi yapabileceğin bir alana dönüştü. Facebook, Dünya genelinde öncü oldu. Bizim ülkede ise biraz alışkındık Yonja vardı, anladınız siz. Facebook’tan sonra önünü alamadık zaten, twitter, instagram, soru sorma siteler falan derken işin gerçekten cılkı çıktı. Bazen bir heves açtığınız hesabı, bir süre sonra kapatmak isteyebiliyorsunuz ama o kadar kolay olmuyor.

Bu tür siteler, kendi çıkarları gereği hesabınızın silinmesini istemiyor. Ama kullanıcı sözleşmesi gereği de bu özelliği barındırmak zorundalar. Televizyon reklamlarında bulunan 3 punto ile yazılan uyarı mesajları gibi saklarlar bu silme işlemini gerçekleştireceğiniz yeri. Dediğim gibi, bu özellikleri var tabii.

Meselâ ben, sıkıldım geçenlerde. Ortaokulda açtığım Facebook hesabını, Twitter hesabını, Instagram hesabını falan hepsini kapattım. Hatta hızımı alamadım snapchat’i de kapattım, hiç sevmezdim zaten. Daha önceki bir yazımda ilginç sitelerden bahsederken hesap silme için bilgiler sunan bir siteden bahsetmiştim, onu unutun. Çünkü yerlisini yapmışlar. Ben de snapchat için ordan yardım aldım zaten.

Sitenin amacı basit, sosyal medya ya da herhangi popüler bir site üzerindeki hesaplarınızı silmeniz için doğrudan linker ve yardımcı makaleler barındırıyor. Ben öğrendim meselâ; facebook hesap silme 14 gün sürüyor bu 14 gün içinde girerseniz işlem iptal ediliyor, instagram hesap silme anında gerçekleşiyor ve geri getirilemiyor yani dikkatli olun, snapchat hesap silme ise 30 gün sürüyor bu süreçte giriş yaparsanız işlem iptal ediliyor. İyi karar verin…

3 Yorumlar

  1. Özellikle facebook hesabını silmek benim için çok önemli vaktimin çoğunu burada geçiriyorum kim yazdı ne oluyor gibi akılda kalıcı sorulara neden oldu ve bağımlılık yaptı artık silmenin zamanı geldi.

  2. Bana göre: önce bu işlem oldukça zordu. aslında aynı şeyleri yapıyoruz şimdide ama argonitmalar farklıydı ve geç algılıyodu. şimdi ise hemen

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz