Gene sinemada izleyemedim ama internete çabuk düşmesi sevindirdi. Dün sınavdan çıktım, belirli bir süre de sınavım yok. Bakayım neler var filmlerde dedim ve 1080p olarak Split‘i gördüm. Acımadım, başladım izlemeye.

Başrol oyuncusu James McAvoy, kendisini X-Men’den Charles Xavier’ın gençliği olarak tanıyoruz. Sadece bu değil tabii, Last King of ScotlandWanted ve diğer filmlerde de oynadı. Sadece Charles Xavier’dan ibaret değil yani. Neyse gelelim filmin konusuna;

Filmin Konusu

Film 3 genç kadının kaçırılmasıyla başlıyor. Kaçıran kişi DID (MPD) yani Çoklu Kişilik Bozukluğu hastası. Film boyunca psikoloğuna yaptığı ziyaretlerden de anlaşılıyor ki 23 farklı kişiliğin (alter ego) paylaştığı beden de her kişilik “ışık” adını verdikleri gücü alarak bedeni kontrol ediyor. Kaçırdığı kurbanlarını bir odaya hapsediyor ve farklı kişilikleri ile tek tek onlarla ilgileniyor. Kızların kaçma teşebbüsleri ayrı ayrı odalarda kalmalarıyla sonuçlanıyor.

Casey rolünde Anya Taylor Joy

Kişiliklerin (alter egoların) sürekli bir canavardan bahsetmesi, zamanın yaklaştığını söylemeleri, hazırlık yapılması gerektiği v.s gibi söylemlerle iyice gerginleşiyor film. Bir diğer başrol Casey‘nin (Anya Taylor Joy) ara sıra yaşadığı flashbacklerle de iyice “noluyoh mınagoyim” moduna giriyorsunuz.

Benim Yorumum

Ben uzun zamandır böyle bir hayal kırıklığı yaşamamıştım… Her şey mükemmel başladı, oyuncular güzel seçilmiş. James McAvoy daha ne kadar yukarı çıkabilir dedirtiyor ilk sahnelerde, Anya Taylor Joy’a tutuldum ama güzelliğinin yanı sıra, rolünü de muazzam oynadığını düşünüyorum. Dediğim gibi, her şey çok güzel başlamıştı ancak sonlara doğru fena bozdu. Cidden senarist filmin sonlarına doğru ne yedi içti, yoruldu da 5 yaşındaki çocuğu mu devam etti yazmaya hiç anlamadım. Güzel giden bir gerilim filmini neden sikko bir bilim kurgu-korku kalıbına sokmaya çalıştınız hiç anlamadım.

Herhalde James McAvoy senaryonun sadece 3/4’ünü okuyup anlaştı, geri kalanını okusa imkanı yok, ben anlaşmazdım yani. Filmin sonu gerçekten filmin başından epeyce kopuk. Spoiler vermeden daha fazla ilerleyemeyeceğim sanırım. Film son 15 dakikası hariç efsane bir gerilim filmi, son 15 dakikası müthiş sikko 3. sınıf korku filmi.

1 YORUM

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.