İsveçli bir grafik tasarımcısı olan Viktor Hertz, ünlü filmlerin en ünlü sahnelerini ya da baş karakterlerini kullanarak bir piktogram galerisi oluşturmuş. Kendisi daha önce de “Honest Logos” ve “Minimal Pictogram Movie Posters” isimli iki çalışmasıyla kendisinden bahsettirmişti. Kendisinin diğer çalışmalarını, resmi sitesinden görebilirsiniz. Hatta beğendiğiniz bir çalışmasını bigcartel üzerinden poster olarak satın alabilirsiniz.

İki çerçevelik çalışmalarını göstermeden önce, konsepti daha iyi anlamanız açısından “pictogram nedir?” sorusunun cevabını da vereyim: Pictogram (Piktogram) bir eşyayı, bir kavramı, bir olayı, bir objeyi, bir işleyişi resmetme yoluyla temsil etmektir. Yani kısaca sembol de diyebiliriz sanırım. Daha iyi anlamanız açısından örnek vermem gerekirse; trafik işaretleri, inşaat işaretleri, kıyafetlerinizin etiketlerindeki yıkama işaretçileri… Daha da somut bir örnek vermek gerekirse; kocaman bir X levhası görürseniz oranın yasak bölge olduğunu anlarsınız.

Aşağıda eklenilen çalışmalar galerinin sadece bir kısmı. Kendi sitesinde sergiledikleri dışında, gizli sergiledikleri de var. Yani bunlar sadece tadımlık. Kendisi kickstarter üzerinden bir kampanya başlatarak sadece bağışçıların görebileceği başka bir galeri daha oluşturmuş, daha doğrusu galerinin devamını ordan sergiliyor. Dilerseniz sizi şurdan şutlayabiliriz.

the big lebowski pictogram

star wars 6 pictogram

star wars 5 pictogram

star wars 4 pictogram

pulp fiction pictogram

forrest gump pictogram

fight clup pictogram

amélie pictogram

a clockwork orange pictogram

2 Yorumlar

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.