Tamam yararlı siteler başlığı biraz yanlış olabilir! Ama inanın işinize yarayacak sitelerde var bu listenin içerisinde. Tamamen subjektif bir liste yani “bu ne saçma site ulen” dediğiniz sitede ben 2-3 saatimi geçirmiş olabilirim. Bu sitelerin tek bir benzerliği yok, ortak yanları belki vardır ama islam portreleri arşivinden tutunda porno filmlerin komik kamera arkalarına kadar baya geniş bir yelpaze var.

Listeleme tamamen karışık olarak verilmiştir, Kronolojik, alfabetik, en popüler v.s gibi bir sıralama yoktur.


Yararlı Siteler ?!?

Yararlı falan değil siteler, listelemeyi nasıl yapacağımı düşünüyordum bu paragrafı yazarken. Sanırım site linkini verip yanına ufak ufak açıklamalı bir liste yapacağım, liste zaten uzun. Daha da yormayayım kafayı, öyle yapayım evet.

Muscle Wiki: Kas çalıştırma üzerine bir ansiklopedi diyebiliriz. Giriş sayfasından cinsiyetiniz ve çalıştırmak istediğiniz kası seçiyorsunuz, o kası çalıştırmaya uygun egzersizi gösteriyor.

MyScriptFont: Kendi el yazınızı font haline getirmeye yarayan bir site. Site üzerinden .pdf dosyasını indiriyorsunuz, yazdırıp dolduruyorsunuz ve taratıp siteye yüklüyorsunuz. Sonra site size font dosyasını veriyor.

G2P: Ya da google2peer. Google üzerinden anonim ftplerdeki çeşitli dosyaları bulmak için bir arama motoru. İstediğiniz türü seçip aramayı yapıyorsunuz.

Microwave This: Mikrodalga fırına atılmış şeylerin listesi. Tıklayın ve ampulden pastel boyaya kadar bir sürü nesnenin kızartılışını izleyin. Süpriz sonuçlar var.

This Is Not Porn: Ünlü kişilerin nadir ve ilginç fotoğraflarının bulunduğu blogumsu site. Filmlerin kamera arkalarından, aile yemeklerine kadar bir sürü farklı mekânda ünlülerin de bizden olduğunu gösteren fotoğraflar.

Alternative To: Bilgisayarınızda kullandığınız bir programın ya da bir inter sitesinin alternatiflerini listeleyen bir site.

Rolio: Sosyal medya hesaplarınızı bağlıyorsunuz ve kayda değer güncellemeri size bir bülten gibi derliyor. Eğer kalabalık hesaplarınız varsa yararlı siteler den birisi.

Free Code Camp: Piyasada bulunan bir çok siteden birisi, İngilizceniz varsa gerçekten size kod öğretebilecek bir sistem. Hemide ücretsiz!

Gnooks: Sevdiğiniz 3 yazara göre size yeni kitap tavsiyesinde bulunuyor.

Gnnovies: Sevdiğiniz 3 filme göre size yeni film tavsiyesinde bulunuyor.

Gnoosic: Sevdiğiniz 3 gruba ya da şarkıcıya göre size yeni gruplar/şarkıcılar öneriyor.

Just Delete Me: Sitelerden hesap silmek epey zorlayıcı olabiliyor. Bu site de size adım adım anlatıyor hangi siteden nasıl sileceğinizi.

Daha Bitmedi

Weave Silk: Sadece farenize basılı tutup sürükleyerek ilginç ilginç çizimler ortaya çıkartabileceğiniz bir site. Yeni arkaplan görselinizi bile yapabilirsiniz.

Swoosh: Sunumlarınızı ceptelefonunuz ile kontrol etmenize olanak sağlayan aplikasyonun sitesi.

Gig Poster: Nerde ilginç konser afişi, albüm kapağı varsa hepsi burada.

Play List Buddy: Spotify çalma listelerinizi, YouTube oynatma listelerine çeviren bir araç.

Sadece Belgesel: Adı üzerinde. Büyük bir arşivi var, kategorizasyonu da çok iyi.

Belgesel Mi: Başka bir belgesel sitesi, arayüzü çok güzel bir site bu da.

9-Eyes: Google kameralarına yansımış ilginç mi ilginç kareler. Sevişeni var, kavga edeni var, oyun oynayanı var…

AP Social Media Image Maker: Kolay bir şekilde sosyal medya hesaplarınız için görsel oluşturmayı sağlıyor.

Dirpy: YouTube kliplerini yüksek kalitede MP3’e dönüştürmeye yarıyor. Yüksek kalitede olması farkı.

Five Minutes: Mükemmel bir oyun, kesinlikle deneyin.

7 Cups: İlginç bir platform. Connected2me’ye benziyor sistem olarak ama öyle değil. Konuşma ihtiyacı hissettiğinizde giriyorsunuz, yani havadan sudan konuşmak için değil terapi ve danışma amaçlı.

LMGFY: Let Me Google That For You yani “Bunu Senin İçin Google’da Aratayım”. Deneyin, ne işe yarayacağını anlayacaksınız.

Telefonda Bekleme: Firmaların müşteri temsilcilerine kısa yoldan nasıl bağlanılır, hepsini yazan site.

20 Soru: Çeşitli röportajlardan toplanmış sorular ve ünlülerin verdiği cevaplar. Siteye her girdiğinizde rastgele 20 soru-cevap geliyor. Net iyi fikir.

Hâlâ Bitmedi

TTTT.ru: Igor, Rus bir amcamız. Pul koleksiyonu yapmak yerine, dolu sigara paketi koleksiyonu yapıyor. Türkiye’de var, siyasi partilerin sigara dağıttığını öğrenmiştim siteye bakarak.

iFixIt: Elektronik cihazları nasıl tamir edebileceğinizi adım adım gösteren bir site. Olum neler var lan…

My Fridge Food: Buzdolabınızda mevcut olan besinleri seçiyorsunuz, onlarla yapabileceğiniz çeşitli yemek tarifleri sunuyor size.

300 Beleş Şey: Site değil, bir medium yazı linki. 300’ün üzerinde beleş internet servisinin kategorili listesi.

What They See: Peki, ya ünlü sanat eserleri size baksaydı? Şu anki konumlarından bakınca ne görüyorlar?

Take Me Back To: Bir tarih yazıyorsunuz ve sizi o tarihe götürüyor. O tarihte hangi şarkılar popülerdi, hangi film yeni çıkmıştı falan.

The Book Seer: Son okuduğunuz kitabın adını ve yazarını giriyorsunuz, site de buna dayanarak ne okumanız gerektiğini söylüyor.

Ninite: Format sonrası programları tek tek indirmek yerine Ninite size o programları seçtiriyor ve tek parça halinde indiriyor.

Mohammed Image Archive: Tamam İslam peygamberi Muhammed kendi tasfirini çizmeyi yasakladı ama kaç kişi bu yasağı dinledi ki? Çeşitli yıllarda çizilmiş resimleri var kendisinin.

War Light: Risk masa oyununun internet üzerinden bedavaya oynanır hali, baya zaman öldürüyor.

Radiooooo: Bir tarih ve ülke seçiyorsunuz. O ülkenin o yıllardaki akımından parçaları çalıyor bu radyo.

The Useless Web: İnternet üzerinde ne kadar gereksiz ve amaçsız site varsa hepsi burada!

Rare Historical Photos: Tarihi ilginç, nadir fotoğraflar blogu.


Burdan bakınca çok da bir şey yok gibi duruyor lan…

31 Yorumlar

  1. Ben Batuhan, tam bir gerizekâlı olduğum için buraya anahtar kelimelerle falan reklam döşedim. Tabii salak olduğum için yorum kutusunun üzerini dahi okumadan yapıştırdım buraya. Sonuç olarak mesajım editlendi, farklı ip numaram sitenin yararına kullanıldı

  2. Ekşisözlükte en sevdiğim başlıklardan birisidir ve sık sık kontrol ederim. Bir süre sonra benim de buraya katkım olsun deyip bir dizi site girmiştim yıllardır hala en çok favorilenen entrymdir 🙂 Ve burada da bazılarını görmek hoşuma gitti. Güzel bir paylaşım olmuş.

  3. Rare Historical Photos: Tarihi ilginç, nadir fotoğraflar blogu.

    Bu siteyi nerden buldunuz ? Türkiye’yi sözde ermeni soykırımı ile suçlayan fotoğraf var, Türk yekili ermeni çocuklara ekmek gösterip vermiyormuş, sanki 1905 te fes takmayan takım elbise giyen böyle bir tipte atamız varda hayret bişey

  4. Hepsine tek tak bakmaya baksak herhalde ömür yetmez. Rus dayının sigara koleksiyonu baya ilginçmiş. Türkiye’de ki sigara paketleri bir ara kamu spotu gibiymiş. Bak bu dayının koleksiyonu ilgimi çekti.

Yanıtla

Yorumunu yaz lütfen
Adını buraya yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.